Nazwa: Clisma Lax lewatywa jednorazowa (enema)
Postać: wlew.doodbyt.
Dawka: -
Opakowanie: 133 ml
Działanie:
Działanie wypróżniające Clisrnalax jest wywoływane przez hiperosmotyczny roztwór soli fosforanowych, stabilizowany i buforowany do PH 5/5. Skład roztworu fosforanów zawartego w Clismalax jest zgodny z wytycznymi zawartymi w najważniejszych farmakopeach, w tym USP i British Pharmacopoeia, dokładnie przebadany i szeroko stosowany od dziesięcioleci w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Po podaniu doodbytniczym hiperosmotyczny roztwór pobiera wodę z otaczających tkanek, co dodatkowo zwiększa objętość treści jelita, a wywołany tym nacisk na jego ściany powoduje potrzebę wypróżnienia. Przebiega ono łagodnie, bez wysiłku, w sposób zbliżony do fizjologicznego,
Cechą lewatywy jest szybki efekt przeczyszczający, który następuje parę minut po wykonaniu, a jej działanie obejmuje końcową cześć jelita grubego.
Wskazania: Podstawowym celem stosowania lewatywy jest oczyszczenie dolnego odcinka jelita grubego. Ma zastosowanie w przygotowaniu do badań diagnostycznych, radiologicznych i kolonoskopowych, w zabiegach chirurgicznych obejmujących jelita oraz w położnictwie - przed i po porodzie. Stosowana jest także u pacjentów ze schorzeniami serca, którzy muszą wypróżniać się bez wysiłku, u osób sparaliżowanych, u niektórych pacjentów neurologicznych, dla których doustne środki przeczyszczające są niewskazane lub przeciwwskazane,
Clismalax jest wskazany przy zaparciach oraz do oczyszczania jelita grubego przed badaniami diagnostycznymi, radiologicznymi, urologicznymi, ginekologicznymi i kolonoskopowymi.
Osóby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia - jedna butelka jednorazowo lub, zgodnie z zaleceniem lekarza. W przypadku szczególnych potrzeb klinicznych, można podać kolejno dwie lub trzy butelki.
Dzieci w wieku od 3 do 12 lat - pół butelki lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie stosować u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Codzienne stosowanie Clismalax w celu łagodzenia zaburzeń związanych z zaparciami oraz regulacji pracy jelit nie powinno przekraczać 7 dni, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Przeciwwskazania: Clismalax jest dobrze tolerowany w każdej grupie wiekowej. Podobnie jak wszystkie inne lewatywy Clismalax jest przeciwwskazany u pacjentów dializowanych. Przeciwwskazaniem są także zaburzenia, które mogą przedłużyć czas przebywania roztworu w jelicie, takie jak: rozdęcie okrężnicy (megacolon), niedrożność lub zwężenie jelit, kamienie kałowe. Clismalax jest również przeciwwskazany w hemoroidach, w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych jelit oraz w przypadku występowania nudności, wymiotów i bólu brzucha,
Działania niepożądane: Efekty ubocznePrawidłowe stosowanie, krótki czas obecności w jelicie oraz unikanie przeciwwskazań zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, Wyjątkowo, szczególnie w w przypadku przedawkowania, Clismalax może powodować zaburzenia równowagi elektrolitowej lub bilansu wodnego. Objawami tych zaburzeń mogą być: zwiększona częstość akcji serca (tachykardia), niedociśnienie, zmniejszona ilość oddawanego moczu, pragnienie, ból mięśni, swędzenie lub uczucie usztywnienia, zwłaszcza w okolicy ranlienia, senność. W takich przypadkach należy przerwać stosowanie produktu oraz skonsultować się ž lekarzem. Rzadko mogą wystąpić skurcze brzucha, nudności, wymioty lub bóle żołądka. W takich przypadkach należy przerwać podawanie produktu i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.
Informacje zdrowotne
Należy pamiętać, że w większości przypadków zrównoważona dieta bogata w wodę i błonnik (warzywa i owoce) może trwale rozwiązać problem zaparcia, Wiele osób uważa, że cierpi na zaparcie, jeśli nie sq w stanie się wypróżnić każdego dnia. Jest to błędne przekonanie, ponieważ sytuacja ta jest w wielu przypadkach całkowicie norłnalna. Należy wziąć pod uwagę fakt, że według międzynarodowych wytycznych problem zaparcia pojawia się wtedy, gdy wypróżnianie sięjest ograniczone do mniej niż trzech na tydzień. Jeśli epizody zaparcia występujq wielokrotnie, należy skonsultować się z lekarzem.
Środki ostrożności: Clisrnalax należy stosować możliwie najrzadziej, jedynie w razie konieczności. Stosowanie przez dłuższy czas jedynie ze wskazań lekarskich. Nie należy stosować w przypadku nudności, wymiotów, bólów brzucha, niedrożności lub zwężenia jelit, krwawienia z odbytu. Przed zastosowaniem Clismalax u dzieci poniżej 12 roku życia i osób starszych, skonsultuj się z lekarzem. Nie używaj jeśli pojemnik jest uszkodzony lub rozwór nie jest klarowny. Przechowuj do wglądu niniejszą ulotkę wraz z instrukcją użytkowania.