Nazwa: Kelicardina
Postać: krop.doust.
Dawka: -
Opakowanie: 40 g
Skład:
100 g kropli zawiera:
Convallariae extractum fluidum (1:1) 50,0 g
ekstrahent: etanol 70% V/V
Crataegi folii cum flore extractum fluidum (1:1) 42,0 g
ekstrahent: etanol 70% V/V
Troxerutinum 0,5 g
Substancja pomocnicza
Etanol 96% V/V
1 ml (tj. ok. 0,940 g) kropli doustnych zawiera: 0,47 g Convallariae extractum fluidum (wyciąg płynny z ziela - liści konwalii) (1:1), co odpowiada od 2,5 j.g. do 4,2 j.g. glikozydów nasercowych;
0,40 g Crataegi folii cum flore extractum fluidum (wyciąg płynny z kwiatostanu głogu) (1:1) i 4,7 mg troxerutinum (trokserutyna).
Produkt leczniczy zawiera 59 - 67 % V/V etanolu, tj. do 542 mg na dawkę (1 ml).
Działanie: Kelicardina jest kompozycją wyciągów z ziela (liści) konwalii i kwiatostanu głogu oraz trokserutyny, tradycyjnie stosowaną w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca, niewymagającej stosowania innych leków, bez objawów zastoju krążenia i w osłabieniu mięśnia sercowego u osób.
Wskazania: Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania, a jego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Przeciwwskazania: - jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
- jeśli występuje zapalenie wsierdzia, miażdżyca naczyń wieńcowych, blok serca, zawał mięśnia sercowego, okres podawania sulfonamidów, stany niedoboru potasu.
Działania niepożądane: Jak każdy lek, Kelicardina może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane leku przedstawiono zgodnie z klasyfikacją narządów i układów wg MedDRA oraz częstością występowania: bardzo często (?1/10); często (?1/100 do < 1/10); niezbyt często (?1/1000 do < 1/100); rzadko (?1/10 000 do < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000); nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Podczas stosowania produktu leczniczego Kelicardina bardzo rzadko mogą wystąpić: nudności, zaburzenia rytmu serca, ból głowy, pokrzywka.
Interakcje: Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi glikozydy nasercowe oraz z beta-blokerami. Może nastąpić zwiększenie siły działania produktu jak również natężenie działań ubocznych przy równoczesnym stosowaniu chinidyny, soli wapnia, saluretyków (tj. środków o działaniu moczopędnym i przeciwobrzękowym), środków przeczyszczających oraz przy długotrwałej terapii glikokortykosteroidami.
Dawkowanie (dorośli): Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli: 20 kropli (ok. 1 ml) 3 razy na dobę.
Lek stosować doustnie, zaleca się przyjmować między posiłkami.
Pominięcie zastosowania leku Kelicardina
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Dawkowanie (dzieci): Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.
Środki ostrożności: Przed rozpoczęciem stosowania leku Kelicardina należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Lek zawiera 59 - 67 % V/V etanolu, tj. do 542 mg na dawkę, co jest równoważne 13,4 ml piwa, 5,6 ml wina.
Nie zaleca się stosowania produktu u pacjentów z chorobami wątroby, epilepsją oraz cierpiących na alkoholizm.
W przypadku nasilenia objawów lub wystąpienia obrzęków spowodowanych przez niewydolność serca, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Prowadzenie pojazdów: 1 ml Kelicardiny zawiera do 542 mg etanolu, co jest równoważne 13,4 ml piwa, 5,6 ml wina na dawkę. Alkohol zawarty w leku może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w okresie pół godziny po zażyciu.
Nie zaleca się kierowcom przyjmowania leku bezpośrednio przed podróżą.
Przedawkowanie: Mogą wystąpić objawy przedawkowania glikozydami nasercowymi oraz alkoholem.
Należy wówczas niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania preparatu Kelicardina.
Dane literaturowe na temat zatruć ostrych po przedawkowaniu u ludzi preparatów z konwalii wskazują, że głównymi objawami były: arytmia, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka) i ośrodkowego układu nerwowego (ból głowy, senność, zaburzenia widzenia).
Ciąża: Nie zaleca się stosowania produktu w okresie ciąży i karmienia piersią, ponieważ nie wykonano kontrolowanych badań klinicznych u tej grupy pacjentów.
Wpływ na płodność nie jest znany.
Uwagi: Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie po: termin ważności. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacjiani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których już się nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.